restatos' author
Ksenia S.
30 günler önce

Trendyol'da satış yapmaya hazır mısınız?

Başarılı bir mağaza oluşturmak için bir kontrol listesi

Trendyol iş kurmak

Her geçen yıl daha az insan çevrimdışı mağazalardan alışveriş yapıyor. Zamana ayak uydurmak için şirketinizin çevrimiçi varlığını en üst düzeye çıkarması ve müşterilere çevrimiçi alışveriş için rahat bir yol sunması gerekir.

Kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmayı düşünebilirsiniz, ancak bu yöntem daha yoğun emek gerektirir. Normal mağazalara daha fazla para yatırmak yerine, bu bütçeyi markanızı Trendyol'da tanıtmak için kullanmayı düşünün.

Satışlarınızı artırmak ve işinizi yeni zirvelere taşımak için bir yol arıyorsanız, e-ticaret radarınızda olmalı. Yaratıcı bir markayı modern e-ticaret platformlarıyla birleştirerek erişim alanınızı genişletebilir, erişiminizi artırabilir ve müşteriye 7/24 açık kalabilirsiniz.

2024 yılında perakende alışverişlerin yüzde 20,1'inin online olarak yapılması ve bu oranın 2027 yılında yüzde 23'e yükselmesi bekleniyor.

trendyol e-ticaret artışı

Pazar yerleri yalnızca büyük fırsatlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda rakip de sunar. Trendyol'daki milyonlarca satıcı arasında öne çıkmak için gerçekten işe yarayan bir plana ihtiyacınız var.

İşletmenizin Trendyol'da çalışmaya hazır olup olmadığını görmek için test etmenize yardımcı olalım. 2024'te Türkiye'deki pazar yerlerine en iyi nasıl girebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak 5 sorudan oluşan bir kontrol listesi hazırladık.

1. İyi bir iş fikriniz var mı?

“Trendyol'da elbise satmak istiyorum”, “Çin'den bir parti telefon kılıfı sipariş ettim” veya “Bej rengi ayakkabı satacağız” kulağa kötü bir iş fikri gibi geliyor. Bununla para kazanabilirsiniz, ancak başarılı bir marka oluşturmak son derece zor olacaktır. İş fikriniz hedef kitlenizin sorunlarını çözmeye dayanmalıdır.

“Türkiye'de pek çok kadın büyük beden giyiyor ama parlak ve çekici görünmek istiyorlar. Trendyol'da büyük beden kadınlar için çok az teklif var, neden renkli yazlık elbiselerden oluşan bir marka yaratmıyorum ve bunları Mart'tan Ekim'e kadar satmıyorum?” - Bu iş fikri kulağa daha hoş geliyor. Bir hedef kitlesi, bir stratejisi ve uygulama için bir zaman çizelgesi var.

Trendyol'da müşterinizi, onlara hangi değer önerisini sunduğunuzu, bunun nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceğini ve bundan neden para kazanacağınızı sunmanız önemlidir.

2. Ne kadar para harcamak istiyorsunuz?

Trendyol'a girdiğinizde, satışların ertesi gün ya da bir ay sonra gerçekleşebileceğinin farkında olmalısınız. İş modelinize sadece başarıları değil, başarısızlıkları da dahil etmelisiniz.

Açık olan ve olmayan tüm maliyetleri hesaplayın. Temel olanları kesinlikle dahil etmelisiniz:

- mallarınızı satın alma veya üretme maliyeti;

- Trendyol komisyonu;

- lojistik ve paketleme maliyetleri;

- Trendyol'da tanıtım (promosyonlar, reklam, SEO);

- öngörülemeyen maliyetler (cezalar, kayıplar, iadeler, vb.).

3. Emin değil misiniz? Analiz edin!

Varsayımlara değil, gerçek sayılara ve verilere güvenin: ölçümler yapın ve sonuçları görene kadar hipotezleri test edin.

Satıcıların yalnızca ürünleri için bir niş seçmelerine veya reklamların SEO optimizasyonunda yardım almalarına değil, aynı zamanda rekabet analizi yapmalarına da yardımcı olan analitik hizmetler vardır.

Örneğin Restatos, Trendyol'da yepyeni bir satış seviyesine ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Trendyol'a girecek bir ürün nasıl seçilir kurucumuz ve CEO'muzun makalesini okuyun

trendyol iş kurmaya hazır mısınız
4. Müşterileriniz sizi hatırlayacak mı?

Elbette yüksek kaliteli fotoğraflar, şık ve net infografikler, akılda kalıcı videolar ve müşterilerinizin anlayabileceği açıklamalar önemlidir, ancak küresel markalaşmanızın diğer yönlerine de dikkat etmelisiniz.

Ürünün kendi kalitesine ek olarak, müşterinin satıcının “önemsediğini” bilmesi de önemlidir. Örneğin, müşteriye ürün hakkında faydalı bilgiler vermek istiyorsanız, Trendyol'daki ürün kartına faydalı bir infografik içeren bir görsel ekleyin. Bu bir beden tablosu veya bir ayak kreminin nasıl kullanılacağı olabilir.

Ürününüzü sağlam bir çantaya veya kutuya koyun. Söz konusu olan bir iş kıyafeti ise, müşterinin kapısına küçük bir poşet içinde değil, askıda gelmesini sağlayın. İlk izlenim en önemli şeydir!

Trendyol'da tekrar satın alımları teşvik etmek ve marka sadakati oluşturmak istiyorsanız, satın alımla birlikte bir hediye gibi basit ve hoş şeyler düşünmeye değer (bir bluzun tonunda bir saç bandı veya bir mackintosh'un cebinde sakız olabilir).

Müşterilerimizden biri beyaz bir gömleğin poşetine leke çıkarıcı bir mendil ve bir kart koydu: “Önceki bir müşteri bu ürünü yanlışlıkla lekelediyse, mendille düzeltebilirsiniz. Trendyol'daki müşteri sadakati hızla arttı ve müşteriler bu kadar düşünceli olduğu için ona teşekkür etti.

5. Müşterilerinizle nasıl etkileşim kuracaksınız?

Markanızı tanıtmak için Trendyol'a reklam vermenin yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Klasik reklamcılığa ve aramada seçilmeye ek olarak, dış reklamcılığa, blogger erişimine ve sosyal medyaya da dikkat etmelisiniz.

Hedef kitlenizle çeşitli iletişim kanallarını içeren etkili bir pazarlama iletişimi şeması oluşturmanız gerekir.

Trendyol'da müşterilerinizden nasıl haber alabileceğinizi düşünün? Geri bildirim ve sorular. Bunlara derhal yanıt vermeye, ürün kartınızda ve bazen de ürünün kendisinde değişiklikler yapmaya değer. Müşterilerinizden 10'u kulaklıklarınızın kötü ses çıkardığını söylüyorsa, o kulaklık grubundan kurtulmanız gerekiyor gibi görünüyor. Ürün ambalajınızın üzerine, Trendyol'daki müşterilerin doğrudan satıcıyla sohbet etmesine ve sorunları olumsuz geri bildirim olmadan çözmesine olanak tanıyan benzersiz bir QR kodu yerleştirmeye ne dersiniz? Bu fikir kulağa başarılı gibi geliyor, değil mi?

trendyol müşterilerle etkileşim

Trendyol'da satış yapmaya karar verdiğinizde, nişinizi akıllıca seçmeli, iş konseptinizi tanımlamalı, analitik ve pazarlama araçlarını nasıl uygulayacağınızı öğrenmeli, hipotezleri test etmekten ve bazen hata yapmaktan korkmamalısınız.

Restatos, Trendyol'da doğru iş kararını vermenize ve çevrimiçi ticaret dünyasında mümkün olduğunca az hata yapmanıza yardımcı olmaya her zaman hazırdır.

Restatos uçak

İşinizi Trendyol'da hemen başlatın!

Restatos yardımcı olacaktır